Adata į šulinį

KAS YRA VANDENS ADATA?

Vandens adata – Vandens pagalba įplaunama  į žemėje esančius vandeningus smėlio, žvyro, žvirgždo, sluoksnius, iš kurių išgaunamas švarus vanduo. Vandens adatos turi vidinį arba išorinį filtrą, kuris sulaiko smulkias grunto daleles (pvz. smėlį, žvyrą), bet praleidžia vandenį.

Kokį vandens kiekį galima išgauti naudojant vandens adatą?

Išgaunamo vandens debitas svyruoja nuo kelių šimtų litrų iki kelių kubų per valaną. Vidutiniškai su vienu buitiniu siurbliu (0.75 kW) galima išgauti apie 1-3 kubus švaraus vandens per valandą. Tokio debito pilnai pakanka vienam gyvenamajam namui aprūpinti. Verta pažymėti, kad vandens debitas labiausiai priklauso ne nuo siurblio galingumo, o nuo grunto rupumo ir vandens lygio. Kuo rupesnis gruntas ir aukštesnis vandens lygis tuo didesnis debitas išgaunamas ir atvirkčiai.

Ar vanduo iš adatos tinkamas gėrimui?
Taip, mūsų vandens adatos pagamintos iš kokybiškų medžiagų t.y. Geriamo vandens PE vamzdžio. Labai svarbu pabrėžti, kad mūsų gamybos procese nenaudojamos sveikatai kenksmingos ir toksiškos medžiagos

Kuo skiriasi vandens adata nuo šulinio ir nuo gręžinio?
Šulinys savo konstrukcija ir veikimo principu iš esmės skiriasi nuo vandens adatos ir gręžinio veikimo. Šulinys vandenį akumuliuoja, t.y. kaupia žieduose. Vandenį išsiurbus, jis vėl per tam tikrą laiką prisirenka per dugną arba nesandarius žiedų sujungimus.
Mini gręžinys – įrengiamas tik laidžiuose vandeninguose sluoksniuose t.y. smėlyje, žvyre, žvirgžde. Vanduo iš vandeningų sluoksnių momentiškai patenka pro filtro koloną į gręžinio vidų. Mini gręžinių vamzdžių diametras dažniausiai būna ~90 mm. Šių gręžinių gyliai vidutiniškai svyruoja nuo 10 iki 50 metrų.
Vandens adata – mini gręžinio “sumažintas variantas”. Vandens adata gali būti įrengta vandeninguose smėliuose, žvyruose, žvirgžduose ir pan. Vanduo iš šių sluoksnių, momentiškai patenka pro adatos filtrą, todėl vandens akumuliacijos principas čia, kaip ir gręžinyje neturi įtakos. Adatos diametras sąlyginai mažas – 25 mm skersmens,  todėl siurblys į vidų netelpa. Dėl šios priežasties vandens adatos dažniausiai  įrengiamos nuo 3 iki 10 m gylyje.

Kaip žinoti ar vandens adata veiks?
Jeigu nežinote ar Jūsų vietovėje yra vandeningų smėlio/žvyro/žvirgždo sluoksnių, tuomet yra keli būdai išsiaiškinti. Pirmas – geologiniai grunto tyrimai. Tai brangus, bet tikslus būdas. Dažnai geologiniai grunto tyrimai atliekami statant naujos statybos būstą. Kitas būdas išsiaiškinti – paklausti pas kaimynus, galbūt netoliese yra 5plauta adata, padarytas negilus gręžinys arba iškastas šulinys, kurio dugne pasiektas smėlio arba žvyro sluoksnis? Paskutinis būdas – eksperimentuoti…

Kaip įrengiama vandens adata?
Vandens adata yra įplaunama nuo žemės paviršiaus arba į esamus šulinių dugnus. Įplovimas daromas rankiniu būdu.

Kaip siurbamas vanduo įrengus vandens adatą?
Įplovus vandens adatą į vandeningą sluoksnį, prie viršutinio vamzdžio viršaus prijungiamas atbulinis vožtuvas, jeigu reikia prijungiamas atvestas plastikinis vandentiekio vamzdis ir prijungiamas siurblys. Šiam procesui geriausiai tinka išcentrinis savisiurbis siurblys. Priklausomai nuo to, kur vanduo bus tiekiamas ir kam naudojamas, siurblys gali būti tiek su išsiplėtimo indu (hidroforu) tiek be jo. Siurblį galima pastatyti tiek lauke (siurblinėje, dėžėje, bunkeryje ir pan.), tiek pastato viduje (katilinėje, rusyje, vonioje).

Į kokį gylį įplaunama vandens adata nuo žemės paviršiaus?
Išcentriniai savisiurbiai siurbliai turi vandens ištraukimo ribą, kuri yra 9 metrai (skaičiuojant nuo siurblio korpuso iki vandens lygio adatos vamzdyje). Atsižvelgiant į tai, adatą galima įplauti iki15 metrų gylį. Tačiau reikia paminėti, kad be siurblio ištraukimo ribos yra ir kitų sąlygų, kurios priklauso nuo konkrečios vietovės geologinių savybių. Kaip jau minėta, vandens adata turi būti įplauta į vandeningą smėlio, žvyro arba žvirgždo sluoksnį. Šie sluoksniai Lietuvoje labai dažnai būna tiek kelių metrų gylyje tiek ir kelių dešimčių metrų gylyje. Dažniausiai vandeningų sluoksnių vienoje vietovėje būna ne vienas, o keli, tik jie išsidėstę skirtinguose gyliuose. Pavyzdžiui pirmas sluoksnis gali būti nuo 7 iki 13 m, antras 19-24 m. ir trečias 60-70 m. gyliuose. Į pavyzdyje paminėtą pirmą vandeningą sluoksnį būtų galima įplauti vandens adatą. Šio sluoksnio gylis yra vandens siurblių pasiurbimo ribose, net jeigu adatą įkalsite ir į 10 metrų, vandens lygis šiame sluoksnyje vistiek laikysis 7 metrų gylyje.  Į kitus giliau esančius sluoksnius įplauti neverta. Svarbu dar kartą paminėti, kad kiekvienoje vietovėje, gyliai gali skirtis.

Į kokį gylį įplaunama adata esamame šulinyje?
Šulinyje, kuriame natūralus dugnas – smėlis, žvyras arba žvirgždas, vandens adatą dažniausiai užtenka įplauti  apie 2 metrus. Žinoma, galima įplauti ir giliau, jeigu giliau esantis gruntas yra tinkamas, tačiau tikrai nebūtina.

Ar galima įrengti vandens adatą labai giliame šulinyje?
Ne negalima

Ar galima įplauti adatą į molį?
Ne, vandens adatos į tokį gruntą įplauti nepatartina. Molis yra tankus, sunkiai praplaunamas gruntas, o taip pat nelaidus vandeniui.

Ar galima įplauti vandens adatą į “plavūną”?
Ir taip ir ne. Liaudiškas žodis “plavūnas”, apibūdina grunto savybę plaukti vandenyje, tačiau iš ko konkrečiai sudarytas šis gruntas – nepasako. Nors dažniausiai plaukiantys gruntai (dar kitaip vadinami “dribsmėliais”) būna sudaryti iš smėlio, tačiau plavūną gali sudaryti kaip pavyzdys ir smėlis maišytas su dulke arba moliu. Pastarieji visiškai panaikina grunto pralaidumą vandeniui, todėl įplovus adatą, vandens debitas bus labai mažas arba nulinis. Tačiau jeigu kalbama apie “plavūną”, kurį sudaro grynas smėlis, tada galima drąsiai įplauti adatą į šį gruntą.

Ar tiesa, kad vandens adata tarnauja kelis metus?
Tiesa, jeigu kalbama apie nekokybiškai pagamintą adatą.
Netiesa, jeigu kalbama apie kokybiškai pagamintą adatą. Kokybiška adata gali tarnauti ne vieną dešimtį metų.

Ar vandens adata užsikemša?
Ne

Kokie pagrindiniai vandens adatų privalumai ir trūkumai?
PRIVALUMAI:
Pigiausias būdas įsirengti vandentiekį (kelis ar net keliolika kartų!!!)
Didesnis išgaunamo vandens debitas lyginant su šuliniu;
Švaresnis vanduo lyginant su šulinio vandeniu;
Nėra vandens mineralizacijos lyginant su arteziniais gręžiniais (geležis, manganas ir kiti elementai).
Nesudėtingas įrengimo procesas;
Įrengimo metu neišdarkoma aplinka;

TRŪKUMAI:
Ne visur įmanoma įrengti;
Mažesnis vandens siurblių pasirinkimas;
Ribotas įrengimo gylis.